Ünnep a viktoriánus Angliában

Hogyan karácsonyozhat egy olvasni(!) tudó kutya a viktoriánus Angliában? Milyen ajándéknak örülne? Az abszurdnak tűnő kérdésre természetesen csak egy angol szerző adhatja meg a választ, mégpedig nem más, mint Emma Thompson Oscar-díjas színésznő. Kíváncsian vettem kezembe magyarul tavaly megjelent mesekönyvét, a Jim káprázatos karácsonyát. A kötetet az ismert illusztrátor, Axel Scheffler jellegzetes rajzai díszítik.

Jim különleges kutya, hiszen múzeumban lakik, gazdija az intézmény igazgatója, és ha éppen nem postásként dolgozik a patinás falak között, akkor előszeretettel olvas. 🙂 Máris nagyon szeretjük.

A borító és a csillogó betűk ünnepélyességet közvetítenek

Amikor Jim gazdija feltalálja a karácsonyi üdvözlőlapot, a kutyusra bízza, hogy elvigye az egyik első példányt Viktória királynőnek – így talán népszerűvé tehetik ezt az újítást. A palotában tett látogatás azonban meglehetősen furcsán végződik, Jimnek menekülnie kell, miközben elemel egy monoklit, merthogy Jim szeme már elég rossz, és a monokli segítségével jobban lát olvasni. A végén persze az elcsent tárgy visszakerül jogos tulajdonosához, a királyi pár pedig annyira megkedveli Jimet, hogy karácsonyi ajándékot küld neki.

A történet meglepő módon valós alapokon nyugszik, Jim valóban múzeumi kutya volt (bár feltehetően nem olvasott), gazdája, Sir Henry Cole pedig csakugyan az első karácsonyi üdvözlőlap megalkotója. Erről olvashatunk is a kötet végén.

Az elbeszélő szeretettel, kedvességgel és rengeteg empátiával fordul Jim felé, s a bohó állat az olvasónak is hamar a szívébe lopja magát. Az ünnepi légkör ellenére a tanulság sem marad el.

Ha nem tudnám, akkor is sejteném, hogy angol a szerző, a kötet humora, Jim érzelemnyilvánításai, a környezet mind-mind a szigetországot idézi. Csodálatosan kiegészítik ezt a hangulatot a rajzok.

A szöveget nagy betűkkel, szellős sorokban tördelték, így kisiskolások bátran olvashatják önállóan, de az esetleg gyengébben látó nagyszülők is könnyebben felolvashatják unokáiknak. A Pagony Kiadó gondozásában megjelent kötetet ugyan 3-6 éveseknek ajánlják, de szerintem az állatkedvelő kisiskolások is kedvelni fogják. (A hároméveseknek viszont talán még túl hosszúnak bizonyulhat.) Karácsony délutánra-estére vagy az adventi időszakban ráhangolódásként kedves családi olvasmány lehet.