Mi szükséges ahhoz, hogy a betűk és az olvasás világával ismerkedő alsós szívesen vegyen könyvet a kezébe? Könnyen követhető, vidám, szórakoztató, vicces történetek, viszonylag egyszerűen elérhető sikerélmény. S ha találtunk már egy ilyen kötetet, nem árt, ha van belőle utánpótlás. A könyvkiadók is ráébredtek erre (és persze felismerték a gyorsan elérhető profit lehetőségét), hiszen ma már számtalan sikersztoriból született egész sorozat. A szülők sem bánják, elvégre megkönnyíti a dolgukat, ha éppen olvasnivalót keresnek a gyerekeknek.
Ha kisiskolásunk már túl van az első könyvecskéken (például a Pagony olvasós szériáján), és jöhetnek az egy fokkal komolyabb olvasmányok, akkor szinte biztos, hogy belebotlunk a Geronimo Stilton-történetekbe. Nálunk is landolt néhány darab ebből a szinte végtelen hosszúságú sorozatból, és a fiam megszerette a főszerkesztő egér kalandjait.
Nem csoda: a laza tördelésnek és a sok képnek köszönhetően gyorsan halad vele. A történetek nem bonyolultak, könnyen érthetőek, ugyanakkor kellően izgalmasak egy alsósnak. Geronimo rendszerint valamilyen rejtélyt vagy bűntettet nyomoz ki a sztorikban, de ne gondoljunk véres vagy ijesztő eseményekre. Gonosztevők ugyan vannak, de az általuk elkövetett bűnök csak olyan súlyúak, amelyek nem okoznak álmatlan éjszakákat a célközönségnek. Csalások, lopások – javarészt ezek állnak a felderítendő cselekmények hátterében.
Geronimo egyes szám első személyben számol be az eseményekről, s gyorsan kiderül, hogy egyáltalán nem szuperhős alkat, sőt nagyon is esendő: félős, ügyetlen, csetlik-botlik, egyszóval teljesen emberi. Épp ezért szerethető, és a gyerekek is könnyebben azonosulnak vele, mint egy tökéletes és rettenthetetlen szuperhőssel. Esetlensége ugyanakkor kiváló humorforrás az alsós korosztály számára, így az epizódok nemcsak izgalmasak, hanem viccesek is.
A kötetekben képekkel helyettesített vagy más színnel, betűtípussal tördelt szavak engem ugyan megakasztanak az olvasásban, a gyerekeket viszont sokkal kevésbé zavarják.
Szeretem a Geronimo-könyvekben, hogy (legalábbis egy részükben) az éppen aktuális témához kapcsolódóan némi ismeretterjesztést is kapnak a fiatal olvasók. Például megtudhatják, mi szükséges ahhoz, hogy valakiből űrhajós legyen, vagy megismerkedhetnek az olimpiai mozgalom történetével. Mindezt pár mondatban, képekkel illusztrálva, a legkevésbé sem unalmas módon.
Interaktív, szabadulószobás kaland-kiadás is elérhető, ha a gyerkőc szívesen forgat ilyen típusú könyveket. Bár a Geronimo Stilton-sztorikat jómagam uniszexnek találom, készült csajos változat is, ebben Geronimo húga, Tea a sztár. S hadd említsem meg, hogy Stilton főszerkesztő történeteiből rajzfilmsorozat is látható.
Ha pedig gyermekünk már otthonosan jár-kel Rágcsália világában, jöhetnek a komolyabb, nehezebb olvasmányok.
Geronimo eredetileg olasz nyelvű kalandjai magyarul a Kolibri Kiadó jóvoltából olvashatók.