Ha gyermeked első igazi (vagyis nem puha babakönyv) olvasmányait szeretnéd beszerezni, rengeteg lapozgató, böngésző áll rendelkezésedre a boltokban, webáruházakban. Nem könnyű választani, sőt kimondottan nehéz a hatalmas kínálatban eligazodni. Segítségképpen néhány – egészen pontosan 10+1 – klasszikus alkotást ajánlok első olvasmány gyanánt, amelyek jobbára kaphatóak a könyvesboltokban leporelló (vagy lapozgató) formátumban, de akár a családban is megmaradhattak régebbi, még használható példányok. A baba kis könyvtárát ezek mellett kiegészíthetjük az aktuálisan kapható böngészőkkel, lapozgatókkal, ezekből érdemes a csemete érdeklődésének megfelelően válogatni (állatok, járművek stb.).
Tehát tíz örökzöldet és még egy ráadást ajánlok azoknak, akik a babájuk első könyveit szeretnék beszerezni. A válogatás természetesen szubjektív – mint minden válogatás. 🙂 Mindenesetre ha nekem most a nulláról kellene kezdenem a saját gyermekemmel, akkor valószínűleg ezekből válogatnék első körben, s ahogy írtam, kiegészíteném őket egy-két tematikus böngészővel. (Nálunk a járművesek voltak a befutók…) Több alkotásról már írtam régebben a blogon, a korábbi cikkeket a linkre kattintva találjátok meg.
- József Attila: Altató
- Petőfi Sándor: Arany Lacinak
- Petőfi Sándor: Anyám tyúkja
- Arany János: Családi kör
- Móricz Zsigmond: A török és a tehenek
- Móricz Zsigmond: Iciri-piciri
- Zelk Zoltán: A három nyúl
- Csukás István: Sün Balázs
- Csukás István: Vidám állatkert
- Kányádi Sándor: Három székláb
+ 1 magyar népköltéseket, mondókákat tartalmazó kötetek (például Süss fel, nap; A part alatt).
Ha esetleg totyogó gyermeked még nem hallgatja türelmesen a felolvasást, ne keseredj el. Mindennek eljön az ideje, csak ne adjuk fel a próbálkozást. 🙂 Egy korábbi cikkben megosztottam néhány praktikát saját életünkből: én az itt felsorolt trükköket vetettem be, amikor a fiam még türelmetlen totyogó volt. Több év távlatából immár határozottan mondhatom, beváltak: olvastunk is, de nem is ment el a kedve az egésztől. Sőt megszerette. 🙂